Czy budowa ogrodzenia posesyjnego wymaga specjalnych pozwoleń?
Ogrodzenie posesyjne pełni przede wszystkim funkcję ochronną, choć ma sprawdzać się również jako dekoracja nieruchomości. Jego wybudowanie to jednak w większości przypadków dość czasochłonne przedsięwzięcie. Czy wymaga ono dodatkowo specjalnych pozwoleń?
Formalności przy budowie ogrodzenia
Na szczęście dla inwestorów, budowa ogrodzenia wymaga dopełnienia pewnych formalności tylko w wyjątkowych przypadkach. Ma to miejsce przede wszystkim wtedy, gdy jego wysokość ma przekraczać 2,2 m. Wówczas niezbędne jest zgłoszenie takiej budowy do starostwa powiatowego, na co najmniej 21 dni przed planowanym rozpoczęciem prac.
Oczywiście może zdarzyć się, że urząd zgłosi sprzeciw co do takiej inwestycji. Zazwyczaj ma to miejsce wtedy, gdy mogłoby ono naruszać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Bez jakichkolwiek formalności można także przebudowywać albo remontować istniejące już ogrodzenia, o ile mają one wysokość do 2,2 m.
Budowa bramy wjazdowej
Przepisy prawne definiują też kilka wymagań co do budowy bramy wjazdowej, zawierającej się w ogrodzeniu posesji. Taka brama musi spełniać kilka kryteriów takich jak:
- nie może otwierać się na zewnątrz działki,
- nie może znajdować się poza wyznaczonymi granicami działki,
- minimalna szerokość takiej bramy wjazdowej powinna wynosić co najmniej 2,4 m (może być ona oczywiście szersza).
Takie wytyczne mają na celu nie tylko zabezpieczenie przed ewentualnym naruszeniem terenu należącego do sąsiadów. Chodzi bowiem również o wygodne użytkowanie bramy.
Planowanie ogrodzenia posesyjnego
Budowa ogrodzenia posesyjnego może wiązać się z niemałymi kosztami. Dlatego tak ważne jest optymalne zaplanowanie takiej inwestycji, również po to, by w odpowiedni sposób oddzielić teren prywatny i upewnić się, że całość będzie naprawdę solidna. W tym przypadku warto skorzystać z usług profesjonalistów, takich jak nasza firma. Zajmujemy się bowiem nie tylko montażem ogrodzeń, ale również projektowaniem grodzenia posesji.
Jak widać wzniesienie ogrodzenia nie wymaga uzyskania pozwoleń, o ile nie zostanie przekroczona wysokość 2,2 m. Oczywiście mogą istnieć pewne wyjątki od reguły, warto więc w tej kwestii skonsultować się z fachowcami.