Domofon jako gwarant bezpieczeństwa domu jednorodzinnego
Któż z nas, mając możliwość zwiększenia bezpieczeństwa swojego domu jednorodzinnego, nie skorzystałby z niej? To pytanie z cyklu retorycznych, bo wiadomo, że każdy dba o bezpieczeństwo swoich najbliższych jak tylko może. Jedną z opcji zwiększających takie bezpieczeństwo jest zadbanie o kontrolę tego, kto wchodzi na teren naszej posesji. Tutaj możemy skorzystać z różnych opcji i możliwości, ale bez wątpienia jednym z ciekawszych wyborów jest zainstalowanie domofonu i, co się z tym wiąże, otwieranie drzwi posesji na odległość. Jednak jak dokładnie domofon może wpływać na bezpieczeństwo naszych domowników? Dlaczego i kiedy warto po takie rozwiązanie sięgnąć? Właśnie ten temat postanowiliśmy rozwinąć w dzisiejszym artykule!
Czym jest domofon?
Na początek jednak wyjaśnijmy czym w ogóle jest urządzenie nazywane domofonem. Gdybyśmy sięgnęli do definicji, to dowiemy się, że jest to urządzenie elektroniczne służące do komunikacji głosowej na małe odległości bez pośrednictwa centrali, zazwyczaj pomiędzy zewnętrzną kasetą bramową a montowanym wewnątrz unifonem, składającym się z części naściennej i słuchawki, czyli przypominającym pewną odmianę aparatu telefonicznego.
Domofony mogą mieć jednak dodatkowe funkcje, a przeważnie jest to możliwość otwarcia drzwi wejściowych z pozycji wspomnianego wcześniej unifonu. Obecnie domofony mogą być również połączone z kamerą (videofony), dzięki czemu oprócz porozmawiania z osobą, która do nas przyszła, możemy ją również zobaczyć. Co ciekawe, same domofony jako urządzenia do użytku prywatnego pojawiły się w Europie w latach 60. Natomiast w Polsce, a dokładniej na polskich osiedlach, urządzenia te zaczęły się pojawiać dopiero w latach 80. i 90. ubiegłego wieku. Ale są i warto po nie sięgnąć! Dlaczego?
Jak domofon może poprawić bezpieczeństwo?
Tutaj już zahaczyliśmy delikatnie o ten temat. Domofony jako urządzenia, które pozwalają nam kontrolować, kto chce wejść na naszą posesję, zdecydowanie wpływają na poziom bezpieczeństwa. Oczywiście, nie zabezpieczają nas w 100%, ale jednak w dużym stopniu uniemożliwiają wejście na nasze podwórko każdemu i w dowolnej porze. Dużym atutem domofonów jest także to, że jako domownicy często nie musimy mieć klucza, aby wejść do domu. Drzwi może nam otworzyć ktoś, kto w domu już jest, a często także można użyć kodu, aby otworzyć wejście. Co to daje? Właściwie całkowicie eliminuje prawdopodobieństwo zgubienia klucza lub jego kradzieży i tego, że zostanie on wykorzystany w szkodliwy dla nas sposób.
Inną sprawą jest to, że wieczorem czy nawet w nocy nie musimy wychodzić z domu, aby wpuścić kogoś, kto o późnej porze chce wejść na naszą posesję. Szczególnie ważne jest to wtedy, gdy nie spodziewamy się gości czy domowników, a jednak ktoś dzwoni do drzwi. Domofon daje możliwość zdalnego sprawdzenia, kto chce nas odwiedzić bez potrzeby wychodzenia, aby sprawdzić kto to. To bez wątpienia mocno podnosi bezpieczeństwo naszych domowników i całego domu.
Kiedy warto zamontować domofon?
Odpowiedź na to pytanie może brzmieć: zawsze. Domofon jako urządzenie praktyczne sprawdzi się dosłownie w każdym rodzaju zabudowań. Jednak są sytuacje, gdy szczególnie warto zainwestować w montaż domofonu. Jedną z nich może być sytuacja, w której mamy w domu małe dzieci i domofon pozwala nam nadzorować, kto chce do nas wejść i otwierać drzwi gościom bez potrzeby zostawiania maluchów bez opieki nawet na moment. Inną sprawą jest to, że nasz dom może nie mieć okna wychodzącego na wejście na posesję. Nie mamy więc opcji sprawdzić przez okno kto do nas przyszedł i musimy za każdym razem wyjść z domu, aby to określić. Domofon rozwiązuje taki problem, a w połączeniu z kamerą video jest wręcz rozwiązaniem niesamowicie praktycznym.
To tylko dwie sytuacje, w których domofon sprawdzi się wyśmienicie. Jest ich jednak zdecydowanie więcej. Warto zatem przemyśleć czy instalacja takiego urządzenia nie jest idealna właśnie dla nas i czy nie warto w ten sposób podnieść bezpieczeństwa swojego domu.