Jak zamontować ogrodzenie na terenie o nierównej nawierzchni?
Ogrodzenie terenu pełni funkcje zarówno ochronne, jak i estetyczne. Dlatego grodzi się wszelkie posesje, jak choćby: działki mieszkalne, działki rekreacyjne, czy ogrody. Nie jest to nic skomplikowanego, jeżeli teren jest równy i płaski. Jednak w przypadku posesji umieszczonych nad brzegami rzek lub w górzystym terenie, nawierzchnia bywa z dużymi skosami nierówna, zróżnicowana i pofałdowana. Można jednak uniknąć użycia ciężkich maszyn budowlanych przez dobranie odpowiedniej metody montażu.
Jaki materiał wybrać do postawienia ogrodzenia na pochyłości?
Do zbudowania ogrodzenia na terenie nierównym i pochyłym, najlepiej wykorzystać siatkę ślimakową. Po odpowiednim naciągnięciu ten materiał sam dostosuje się do spadku nawierzchni. Żeby tak się stało, należy pamiętać o właściwym rozmieszczeniu i montażu słupków ogrodzeniowych, a także podparciu słupów naciągowych. Każdy z nich, powinno się zalać betonem poniżej strefy przemarzania gruntu. Nie wolno zapominać o zamocowaniu do słupków linek naciągowych i napinaczy drutu. Umożliwia to właściwe napięcie siatki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby posesję ogrodzić ogrodzeniem panelowym.
Jak postawić ogrodzenie panelowe na nierównej nawierzchni?
Panele ogrodzeniowe można postawić na dwa sposoby: przez stopniowanie lub montaż równoległy. Drugiej metody używa się w przypadku znaczących skosów lub nieregularnego ukształtowania. Elementy ogrodzenia panelowego ustawia się równolegle do ułożenia terenu, tak żeby pomiędzy nie znalazły się nierównomierne przerwy. Natomiast stopniowanie polega na układaniu schodkowym i sprawdza się w przypadku niewielkiego nachylenia terenu. Różnice wysokości między elementami wynoszą po kilka lub kilkadziesiąt centymetrów. Dlatego w razie zbyt dużego spadku mogą powstać nieestetyczne dziury.